Tarihçe

Doğu Sanayi Sitesinin kuruluş çalışmaları 1970'li yıllarda başlayıp, 1973 yılında temelleri atılmıştır. 1978 yılında tüm alt yapı ve sosyal amaçlı tesisler bitirilerek, çevre düzenlemesi ve bahçe tanziminin tamamlanmasının ardından 1979 yılında faaliyete geçmiştir. Ayrıca 5 Eylül 1981 yılında dönemin Başbakan Yardımcısı merhum Turgut ÖZAL tarafından resmi olarak açılmıştır. 1979 Yılından bugüne kadar üreten sanayicileri ve istihdam edilen çalışanlarıyla birçok ürün dalında ihracat yaparak, ülke ekonomisine katma değer sağlayan her çeşit meslek grubunu içinde barındıran ve Karma Sanayi olarak faaliyet gösteren KOBİ tanımının en güzel örneğini teşkil etmektedir.

İstanbul'da kurulmuş ilk büyük sanayi bölgesi olan Doğu Sanayi Sitesi'nin başlıca kuruluş amacı; üyelerine sıhhi, ucuz ve üretim dallarına uygun birer işyeri sağlamak, teknik bilgilerini geliştirmek, imalat yöntemlerini iyileştirmek, üretimde verimi çoğaltmak, kolektif yatırımlara yönelmek, gelişen çağdaş teknolojideki değişiklikleri üyelerine aktararak daha ucuz ve kaliteli üretim yapmalarını sağlamak, üyelerin ekonomik ve kültürel eğitimine yardımcı olmak birincil hedefi olmuştur.

Ülke ekonomisinin kalkınmasında büyük bir öneme sahip olan Doğu Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren işyerlerinin yapmış olduğu üretimler ekonominin belkemiğini oluşturmaktadır.

1973 yılında 107.000m² arazi üzerine kurulan Doğu Sanayi Sitesi her biri minimum 450 m2 kullanılabilir alandan oluşan atölyelerde 315 firmanın faaliyet gösterdiği ve yaklaşık 10.000 kişinin çalıştığı sanayi bölgesidir.

Otomobilden, mutfak aletine, konfeksiyondan kozmetiğe kadar birçok ürünün hammaddesi, ara maddesi ve nihai ürünlerinin imalatı Doğu Sanayi Sitesi bünyesinde bulunan firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Sitede üretilen ürünlerin büyük bir kısmı ihraç edildiğinden, ülke döviz girişine önemli bir katkı sağlamaktadır. Sitede ağırlıklı olarak görülen iş kolları arasında talaşlı imalat, makine, pres, plastik, tekstil, kumaş dokuma, çorap, iplik sanayi, emprime baskı, düğme imalatı, yangın söndürme cihazları, ambalaj, karton, ofis mobilya, mum imalatı, çerçeve imalatı, etiket, matbaa, grafik tasarım, reklam/tabela, elektrik, elektronik, ahşap doğrama, kalıp (enjeksiyon, CNC, torna, tesviye) işleri, ayakkabı imalatçıları, ürün tasarımları, AR-GE ve inovasyon çalışmaları ile muhtelif kalıp imalatçıları gibi çeşitli alanlarda üretim yapan toplam 35 sektörde faaliyet gösteren 315 firma aktif olarak çalışmaktadır.

Doğu sanayi sitesi bünyesinde imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yanı sıra lokantalar, hırdavatçılar, büfeler, işveren ve çalışanlar ile çevre halkına hizmet veren Doğu Sanayi Sitesi Sağlık Ocağı, 2 adet ambulans aracı ile 7/24 hizmet veren 112 Hızır Acil Ambulans İstasyon binası, Doğu Sanayi Sitesi Cami, Taksi Durağı, Kargo Şubeleri, Doğu Sanayi Sitesi Mesleki Eğitim Merkezi, Doğu Sanayi İlköğretim Okulu, Bankalar, ATM Makineleri ve PTT BANK şubesi site içerisinde yer almaktadır.

Sitemizin yolları ortalama 20 metre genişliğinde, 3500 metre uzunluğunda olup, beton ve üstü asfaltla kaplanmış, çeşitli yerleri otopark olarak düzenlenmiştir.

Kuruluşundan bugüne kadar geçen süre zarfında hızlı bir şekilde gelişen ve büyüyen sanayi sitemizin 4 ana caddeye cepheli 4 adet araç kapısı ve 8 adet yaya kapısı bulunmakta olup toplam 12 kapıdan Doğu Sanayi Sitesi içine giriş/çıkış yapılabilmektedir.

Doğu Sanayi Sitesi içerisinde çalışan işletmelerin üretim faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli en önemli faktörlerden biri olan elektrik ihtiyacı, site içerisinde bulunan 8 adet trafo binası ve binalarda bulunan her biri 1250 KVA gücündeki 8 adet transformatörden karşılanmaktadır. Doğu sanayi sitesi yönetimi elektrik dağıtım şirketinden satın almış olduğu elektrik enerjisini hiçbir kar amacı gütmeden üyelerine temin etmektedir.

Can ve mal emniyetine herhangi bir zarar vermemek adına, gelişen teknolojinin tüm imkanları trafo merkezlerinin periyodik bakımları esnasında kullanılmakta olup, sitemiz içerisindeki elektrik tesisleri 5627 sayılı enerji verimliği kanunda belirtilen tüm hususlara uygun olarak işletilmektedir. Aksatılmadan titizlikle yürütülen periyodik bakımlar sayesinde işyerlerimize kesintisiz enerji sağlanmaktadır.

Su kesintilerine karşı 500 tonluk gömme su deposu hidroforlar vasıtasıyla işyerlerinin su ihtiyacını kesintisiz olarak karşılama kapasitesine sahiptir. Ayrıca kooperatif üyelerinin suyunun sağlandığı su deposuna bağlı 10 bar basınçla aynı anda 2 itfaiye aracına dolum yapabilme kapasiteli 65 beygir gücündeki dizel motorla takviye edilmiş itfaiye normlarına uygun sarnıçlı hidrant yaşanabilecek olası yangınlara karşı, hidrofor dairesine tesis edilmiştir.

Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketine işyerlerinin kullanım alanlarında kurulu bulunan elektronik haberleşme alt yapısının, daha kaliteli ve hızlı bir yapıda olması için ücretsiz olarak fiber optik kablo tesisatı kurulumu yaptırılmıştır.

Doğu Sanayi Sitesi üyelerinin ihtiyaç duydukları mali müşavirlik, hukuk müşavirliği, iş ve işçi güvenliği şirketleri gibi danışmanlık hizmeti veren firmalarının yanı sıra banka şubesinin faaliyet gösterdiği 5 katlı toplam 4500 m²'lik kullanılabilir alana sahip, asansörlü sosyal tesis binası bulunmaktadır. Doğu Sanayi Sitesi Yönetim Binasının giriş katında 500 kişiye aynı anda hizmet verebilme kapasiteli, havalandırmalı, merkezi ısıtma-soğutma sistemine sahip ve ortam sıcaklığını otomatik olarak verimli bir şekilde ayarlayabilen iklimlendirme düzeneği, ses ve ışık donanımlı bir Konferans salonu ile aynı şartlara haiz küçük katılımlı toplantılar için yönetim binamızın birinci katında ayrıca 50 kişilik toplantı salonu üyelerimizin hizmetindedir.

İstanbul'da ilk sanayi bölgesi olarak faaliyete geçen teknolojinin getirdiği son yenilikleri kullanarak üretirken çevreyi ve doğayı da düşünen Doğu Sanayi Sitesi, bölge içinde ortaya çıkan sanayi atıklarını zamanı verimli kullanabilmek için sabah mesai başlamadan 5:30 ile 7:30 arasında hidrolik sıkıştırma özellikli 6.000 kg ve 11.000kg taşıma kapasiteli kendi bünyesindeki 2 adet çöp toplama kamyonu ile evsel atıklardan ayrı döküm sahasına günlük olarak nakledilmesini sağlamaktadır. Doğu Sanayi Sitesinin genel temizliği, çöp toplama hizmeti, çeşitli bakım ve onarım işleri yönetim bünyesinde çalışan personeller tarafından özveri ve titizlikle sürdürülmektedir. Bu çerçevede verilen hizmetler sonucunda Doğu Sanayi Sitesi Türkiye'de 2004 yılında İSO 14001 Çevre Yönetim Sistemi bayrağı ve Sertifikası almaya hak kazanan ilk sanayi sitesi olma unvanını almıştır.

Doğu Sanayi Sitesi sosyal sorumluluk projelerinin desteklenmesi konusunda son derece hassasiyet ve özenle üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. Her yıl düzenli olarak Türkiye Kızılay Derneği Çapa Kan Bağış Merkezi'ne destek vererek, sitemizdeki tüm işveren ve çalışan personeller ile bölge halkını site yönetimi konferans salonunda yılda en az 2 kez düzenlenen kan bağışı kampanyasına davet etmekte ve kan bağışında bulunulmasına öncülük etmektedir. Ayrıca Bahçelievler Belediyesi ve Bahçelievler Kaymakamlığı'nın ortak yürüttüğü proje kapsamında, 'BİREYLER ve AİLELER İÇİN AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ' konusunda Bahçelievler Belediyesi görevlileri site yönetimi konferans salonunda sitemizde faaliyet gösteren tüm işveren ve çalışanların bilinçlenmesi adına seminer düzenlenmektedir.

Site içinde görsel güzelliği ile 25.000m² alana yayılmış bitki örtüsünün bakımları periyodik olarak yönetim kadrosunda çalışan bahçıvanımız tarafından yapılmakta olup, bu alanlarda kullanılan mevsimlik süs bitkileri sitemize ait kurulu çiçek serasında üretilmektedir.

Sitemizin güvenliği 5188 sayılı kanuna tabi özel güvenlik teşkilatınca sağlanmaktadır. Son teknoloji güvenlik sistemlerine sahip sitemiz 7/24 kapalı devre kamera sistemi ile 60 adet kamera tarafından izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca site içerisinde çeşitli lokasyonlarda bulunan 60 adet kontrol noktası, akıllı kalem sistemi ile site içi güvenlikten sorumlu personeller tarafından düzenli olarak kontrol edilmekte ve ana bilgisayar sistemi üzerinde kurulu program aracılığı ile tüm akıllı kalem merkez noktalarının güvenlik personelleri tarafından 15 dakika ara ile dolaşılıyor olması tarafımızca denetlenmekte olup site güvenliği profesyonel bir şekilde sağlanmaktadır.

14 Ocak 2007 Yılında yönetim kurulu başkanı Sn. Recep Bilal HANCI'nın girişimleriyle 600m²'lik Doğu Sanayi Sağlık Ocağı ve 112 Hızır Acil Ambulans İstasyon Binaları yapılmış ve dönemin Sağlık Bakanı ile İstanbul Valisi tarafından açılışı yapılmıştır. Böylelikle çevre halkı ile site çalışanlarına Verem Savaş Dispanseri, Anne/Çocuk Sağlığı birimi, Tahlil laboratuarı ve sağlık poliklinikleriyle hizmet veren modern donanımlı tam teşekküllü Aile Sağlık Merkezi bölge halkının ve site çalışanlarının kullanımına kazandırılmıştır.

Sitemiz kuruluş yıllarında yapılan ve bugün 5000 kişinin ibadetini rahatça yapabildiği Doğu Sanayi Sitesinin adını taşıyan camiinin tüm bakımları ve tadilatları mevcut mimariyi bozmadan yapılarak modern hale getirilmiş ve ayrıca deprem yönetmeliğine aykırı unsurlar ortadan kaldırılarak Doğu Sanayi Sitesi içerisinde çalışan işçiler ile çevre halkının ibadetlerini güvenli bir şekilde ve rahatça yapmaları sağlanmaktadır. Doğu Sanayi Camisinde görevli imam, müezzin ve 24 saat cami temizliği ile bay-bayan wc temizliğinden sorumlu temizlik görevlisi'nin aileleri ile beraber barınabileceği 3 adet lojman yapılmış, tadilat ve bakımları yapılarak kullanımlarına tahsis edilmiş olup tüm ihtiyaçları eksiksiz olarak karşılanmaktadır.

Yine İstanbul'da hayata geçirdiğimiz bir ilk olarak eğitime ve insana verilen önemin bir göstergesi kabul edilen, Doğu Sanayi Sitesi İşletmeler üstü Eğitim Merkezi ve Doğu Sanayi İlk Öğretim Okulu açılmış ve faaliyete geçirilmiştir.

Doğu Sanayi İlk Öğretim Okuluna açıldığı tarihten itibaren sitemiz maddi ve manevi desteğini esirgememiştir. Doğu Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu başkanı SN. Recep Bilal HANCI'nın girişimleriyle, deprem yönetmenliğine uygun olarak Doğu Sanayi İlköğretim Okulu binası ve derslikleri yeniden inşa edilmiştir. Çalışan 50 eğitim görevlisi, öğretim gören 1500 öğrencisi, 50 derslik, fen laboratuarları, kütüphanesi ve işlik atölyesi ile bölgenin sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunabilecek üretken, bilinçli bireyler yetiştiren ve son teknolojik eğitim materyalleri ile desteklenen bir eğitim-öğretim merkezi konumundadır.

İstanbul'da bir ilk olan Doğu Sanayi Sitesi İşletmeler Üstü Eğitim Merkezimiz 1984 - 1985 eğitim yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı tarafından açılışı yapılarak faaliyete başlamıştır. Böylelikle makine ve muhtelif endüstriyel kalıp imalatında, sitemizde faaliyette bulunan işyerlerinin, çalışan elemanlarının meslek bilgilerini ve becerilerini geliştirme, gençler ile işsizlere meslek edindirme eğitimleri sunulmaya başlamıştır.

Teorik meslek eğitiminin yanında pratikteki uygulamaların kalıcı olması amacı ile 2000 m2 atölye üzerinde faaliyet gösteren meslek eğitim merkezinin eğitici ve teknik personellerin maaşları başta olmak üzere tüm temrin malzemenin temini ve ortaya çıkan masraflar Doğu Sanayi Sitesi yönetimi tarafından karşılanmaktadır.

Meslek eğitim merkezimizin faaliyete geçtiği andan itibaren CNC Freze ve Torna tezgâhları, pnömatik eğitim setleri, son model üretim tezgâhları ve araç-gereçler ile bölgeye ve sitemizde faaliyet gösteren firma çalışanlarına sunduğu eğitimlerle mesleki gelişimlerine katkı sağlamıştır.

3308 Sayılı Meslek Eğitim Kanununda yapılan son değişikliklere göre okulumuzda "Makine Teknolojisi" bölümünden "Bilgisayarlı CNC Makine İmalatı İşlemleri" gibi meslek dalında teorik ve eş zamanlı pratik eğitim verilmektedir.

Gelişen teknoloji ve eğitimde uygulanan müfredat programlarındaki son düzenlemeler tarafımızdan takip edilerek Eğitim Merkezimizin araç ve gereç donanımı sürekli olarak yenilenmekte olup teknolojik gelişmelere uyum sağlanmaktadır.

Bu doğrultuda, eğitim verdiğimiz meslek dalında öne çıkan "Bilgisayarlı Tasarım ve İmalat" konularında uygulamalı eğitim gereksinimlerini karşılamak için, merkezimizin bünyesinde "Bilgisayar Destekli Tasarım Laboratuarı" yapılmış ve her öğrenciye bir bilgisayar temin edilerek çizim ile tasarımlarını rahatça yapabilme ortamı sağlanmaktadır.

Böylelikle "Bilgisayar Destekli Tasarım Laboratuarında" teorik eğitimin atölyedeki pratik uygulamaları eş zamanlı yapılarak eğitim bilgilerinin kalıcı olması amaçlanmaktadır.

Laboratuarda kullanılan son model bilgisayarlara gelişen teknolojiye göre yüklenen çizim ve tasarım programları her eğitim-öğretim yılının başında yeni versiyonları ile güncellenmekte olup tüm masrafları site yönetimi tarafından karşılanmaktadır.

Eğitim Merkezimizin atölyesinde temel meslek derslerinden bilgisayarlı tezgâhlara kadar aşamalı olarak uygulamalı dersler verilmektedir. Bu derslerde kullanılan her çeşit temrinlik malzemeler ve kesici takımlar site yönetimi tarafından tedarik edilmektedir.

Meslek Eğitim Merkezinin yapmış olduğu özverili çalışmalar neticesinde, sayısız meslek kazandırma ve meslek geliştirme kursları verilmiş, bundan sonrada verilmeye devam edecektir.